Dżentelmenels & SlahbratZespół Dżentelmenels ze zwykle klasyfikowany jest w szufladce "hip-hop". Na przełaj może i rzeczywiście stamtąd najbliżej do sedna twórczości składu z Gliwic, jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ ich twórczość jest zjawiskiem wymykającym się utartym schematom. Ich muzyka, to synteza hip-hopowych tradycji i jazzowej awangardy, najświeższych klubowych rytmów - jak drum'n'base czy dupstep - i ciężkiego, gitarowego rocka. Klasycznego funky i słonecznego reggae/ragga.


Tak szerokie spektrum ma swoje uzasadnienie w dużej rozpiętości wiekowej - najmłodszy z dżentelmenelsów mógłby być synem najstarszego. Jednak w istocie wszyscy dżentelmenelsi ulepieni są z tej samej gliny, a wspólnym mianownikiem który ich łączy na scenie (i poza nią), jest totalna muzyczna zajawka, która tą konfrontację żywiołów czyni spójną.

Dżentelmenelsi rozpoczęli koncerty w lutym 2010 roku i do tej pory wystąpili na żywo kilkadziesiąt razy, regularnie siejąc spustoszenie ;) Można było ich spotkać na najciekawszych imprezach w regionie. Opanowali zupełnie imprezy w Starej Fabryce Drutu ( Ludzie Lasu Session vol. 2 i 3, Szokkultur 2011, II miejsce na Manufakturze Dźwięku w 2010 i I w 2012, Spotkania Alternatywne), często grali też w Rocka Clubie w Gliwicach (III Śląski Festiwal Charytatywny, koncerty z 52 Dębiec, Jamalem, kilka koncertów z cyklu Hip-Hop Jazz Jam Session), czy w ogóle na gliwickim rynku i pl. Krakowskim, a także np. w katowickim Spodku (Testosteron Music Festiwal) w studenckich Arkadach, w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (Rockowania Pałacowe), Fraktal w Mikołowie, Kulturalny w Rybniku (jammin session z Dj'ami pod bitwy breakdance), Zabrzu, Piekarach, Leszczynach, a poza Śląskiem, np. w Iławie (Broken Ball). 
Oprócz udzielania się muzycznie członkowie zespołu sami również zorganizowali szereg imprez, jak wspomniane już Hip-hop Jazz Jam Session - spotkania (i grania) muzyków z bagażem gatunków i doświadczeń wszelakich wszelakich (Rocka Club, GraPub), czy Spotkania Alternatywne w Fabryce Drutu, na które zaprosili m.in. Marikę i Spokoarmię, BobOne'a, czy HK Rufijoka. W kwietniu 2011 zespoł zawitali do stolycy, gdzie dla radia RoxyFM zarejestrowali (od strzału :)) niemal godzinny koncert, wyemitowany w całości podczas audycji Tomasza Kina "Przesłuchania". Niebawem płyta studyjna z prawdziwego zdażenia. 

Dżentelmenels grali na jednej scenie z takimi wykonawcami jak Habakuk, Fokus, Rahim (obaj dawniej w Paktofonice ale koncerty osobne), Bakshish, Jamal, Kim Novak (czyli Fisz i Emade w odsłonie progresywnej), Marika i Spokoarmia, DonGuralEsko, Ras Luta, Farben Lehre, Coma, Spięty z Lao Che, 52 Dębiec, Koniec Świata, Turbo, Hasiok, Hadrony, Afront, Pojutrze, Dj Przeplach, Grubson, Majkel, TruKru, Metrowy, HK Rufijok. Zespół okazyjnie występuje również ze Skorupem. Dzięki :)

Nagranie z koncertu w ramach Studia Dźwięku 1 marca 2012 roku

Skład zespołu: Skład: Molo,JuHu,Kosa - młodzi, wyszczekani i bezkompromisowi raperzy, Bzyku, Smutny - transujące, momentami hipnotyczne gitary elektryczne, Darek Walec (perkusja) i johnx - (bas) - skazana na wieczny groove i pieprznięcie znienacka sekcja rytmiczna, Tomasz Mucha - skrzypce elektryczne, Paweł Piec - saksofony, flety - czyli sekcja melodyczna złożona z uznanych w środowisku jazzmanów - wymiataczy, CracQ - młody, piekielnie zdolny beat-boxer i czarodziej Kaos Pada III (do kwadratu)

Miasto: Gliwice

Kontakt: (+48)500503217(+48)500503217, (+48)607549751(+48)607549751, johnx@interia.pl

Dżentelmenels & Slahbrat w internecie:
- www.facebook.com/dzentelmenels
- www.myspace.com/dzentelmenelsStudenckie Centrum Kultury
ul. Katowicka 95, Opole 45-060
tel. 725 224 689725 224 689