StanNa początku Dawid Małejki i Artur Leśniak grają ze sobą od 2001 roku, uczestnicząc  w różnych projektach, w których przewijali się przeróżni muzycy. W 2006 roku do tego duetu dołączył perkusista Krystian Heidner. W tym składzie stworzyli zespół o nazwie "Vein". W 2008 roku Artur Leśniak spotkał się z Michałem Janek. Wokalista zaproponował muzykom współpracę w studiu w Lewinie Brzeskim. Do projektu dołączył gitarzysta Łukasz  Antonowicz z Brzegu. Po ponad półrocznej współpracy został  nagrany utwór demo zatytułowany "27". Projekt jednak nie  przetrwał i wiosną 2009 muzycy podjęli decyzję o zakończeniu pracy. Dawid, Artur oraz Krystian po dwóch miesiącach postanowili ponowić  współpracę.Dołączył do nich Nyski gitarzysta Tomasz Pham. Po kilku próbach muzycy nadal poszukiwali wokalisty. W tym czasie  Michał Janek przesłuchując materiał zarejestrowany wspólnie z Nyskimi muzykami w swoim studiu postanowił wznowić współpracę kontaktując się w tym celu z Dawidem. Tydzień później w składzie: Tomasz Pham, Artur Leśniak, Dawid Małejki, Michał Janek oraz Krystian Heidner odbyła się pierwsza próba zespołu. W ciągu niecałych dwóch miesięcy został stworzony i zarejestrowany materiał na pierwszą płytę demo zespołu zatytułowaną "Peron". Po przesłuchaniu materiału muzycy podjęli decyzje o ostatecznej nazwie zespołu. "STAN". 24 października 2009 roku odbył się w Lewińskim Domu Kultury pierwszy koncert zespołu. Koncert wbrew oczekiwaniom wypadł bardzo dobrze, co utwierdziło muzyków w tym, że dalsza współpraca ma sens.

Zespół zagrał jeszcze parę koncertów i skupił się na pracy nad następnymi utworami, oraz poszukiwaniem własnego niepowtarzalnego brzemienia. W grudniu 2009 roku z powodów osobistych grupę opuścił gitarzysta Tomasz Pham. Jego miejsce zajął Michał Leśniak, Nyski muzyk i kompozytor. Michał wprowadził do twórczości STAN dużo nowych pomysłów. Nakłonił również muzyków do eksperymentów z brzmieniami elektronicznymi. Zespół nadal pracował nad kolejnymi kompozycjami oraz grał koncerty. Niestety w maju 2010 roku z pracy w STAN zrezygnował perkusista Krystian Heidner. Szybko jednak zastąpił go Wojciech Pham.

Rok 2011 był dla zespołu bardzo pracowitym czasem. W marcu muzycy nagrali kolejny album demonstracyjny zatytułowany "Czas". Zaledwie kilka miesięcy później zaczęli pracę nad projektem akustycznym. Całość materiału została zarejestrowana na scenie Nyskiego Domu Kuiltury. Do projektu muzycy wykorzystali brzmienie fortepianu. We wrześniu całość była już dostępna na oficjalnym kanale YouTube zespołu STAN.

W listopadzie zespół rozpoczął pracę nad dwoma nowymi utworami, które miały być zarejestrowane w nyskim studiu Progress. W tym czasie do zespołu powtórnie dołączył Tomasz Pham, a zaraz po nim Rafał Omylanowski jako realizator/dźwiękowiec. Role dotychczasowego basisty Artura Leśniaka w lutym 2012 przejął Marek Chrząstek, natomiast w marcu została ukończona praca nad utworami i klipami "Dagerotyp" i "Znak".

Nagrania z wywiadu w ramach Studia Dźwięku 24 listopada 2011 roku

Skład zespołu:
Michał Janek - wokal, Dawid Małejki - gitara, Tomasz Pham - gitara, Wojciech Pham - perkusja

Miasto:
Nysa

Kontakt:
stan.art.menager@gmail.com

Stan w internecie:
-
www.facebook.com/StanArtPl
-
stan.art.plStudenckie Centrum Kultury
ul. Katowicka 95, Opole 45-060
tel. 725 224 689725 224 689